Venedik’in Simgesi: Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto), Venedik’te Büyük Kanal üzerine inşa edilen 4 köprüden biridir [Diğer Köprüler: Accademia Köprüsü (Ponte dell’Accademia), Constituzione Köprüsü (Ponte della Costituzione), ve Scalzi Köprüsü / Yalınayak Köprüsü (Ponte degli Scalzi)’dür.].

Rialto Köprüsü; Güneydoğu’daki San Marco’yu Kuzeybatı’daki San Polo’ya bağlayan taş kemerli bir köprüdür. Venedik’teki en eski köprülerden biri olup şehrin önemli simgelerinden biridir.

Rialto Köprüsünün Tarihi Gelişimi

Burada bulunan ilk köprü, Nicol on Barattieri tarafından tasarlanan ve 1181 yılında inşa edilen Ponte della Moneta‘dır. Bu ilk köprü, suyun üstünde hareket edebilecek şekilde dubalar üzerine yapılmıştır.

1250 yılında bu duba köprü, Rialto pazarının artan hareketliliğini karşılamadığı için değiştirilerek yerine ahşap bir köprü inşa edilir. Pontoon Bridge adı verilen bu yeni köprü, eğimli iki rampadan ve tam ortasında, gemilerin yelken açmaları için açılabilen hareketli iki eğimli platformdan oluşmaktadır. Aşağıda Venedikli ressam Vittore Carpaccio tarafından 1496 yılında yapılan The Healing of the Madman isimli canvas tabloda Pontoon Bringe açıkça görülmektedir.

the healing of the madman - Venedik'in Simgesi: Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Pontoon Bringe’in sürekli çalışır durumda kalması için, köprünün her iki tarafına da iki sıra dükkan inşa edilmiş, bu dükkanlardan alınan vergilerle köprünün giderleri karşılanmaya başlanmıştır. Ancak 1310 yılında köprü; Bajamonte Tiepolo’nun başını çektiği isyan sırasında çıkan yangında büyük hasar görür. 1444 yılında ise Marquis Ferrara’nın düğün kutlamaları sırasında Büyük Kanal’da gerçekleştirilen tekne törenini izleyen kalabalığın ağırlığı altında tamamen çöker. Çöken köprünün yerine hızla bir asma köprü inşa edilir ancak 1524 yılında bu asma köprü de zayıf olduğu için çöker. 

Yaşanan hasarlar ve çökmeler sonucunda, çöken köprünün yerine taş köprü yapmaya karar verilir. Yapılacak olan köprü için dönemin ünlü mimarları Michelangelo, Antonio da Ponte, Vincenzo Scamozzi, Andrea Palladio, Giacomo Barozzi da Vignola, Jacopo Sansovino tarafından köprü için projeler önerilir. Köprünün tasarlanmasındaki en önemli mesele, pazara mal taşıyan büyük teknelerin geçişini engellememesidir. Çok fazla tartışmadan sonra, gemilerin kolay geçişini sağlayan, tek destek kemerli tasarısı ile mühendis Antonio Da Ponte‘nin projesinin gerçekleştirilmesi kararı alınır ve Ponte, yeğeni Antonio Contin ile birlikte köprünün yapımı için çalışmalara başlar. Ancak 1576 vebası ve 1577’de yaşanan Doge Sarayı yangını gibi olaylar projenin gerçekleştirilmesini geciktirerek taş köprünün yapımı 1591 yılında tamamlanır. Köprünün yapımı için harcanan para o zamanın parasıyla 250.000 ducats, yani Düka altınıdır. 

Tarihte 25 Mart 421 Cuma gününün Venedik’in doğduğu tarih olduğu kabul edilmektedir. Tarihin önemine istinaden Rialto Köprüsünün açılışı da 25 Martta gerçekleştirilir. Ayrıca köprünün Rialto Pazarına yakın olması ve Rialto Pazarının Venedik’te ticaretin, bankerliğin, saymanlığın, muhasebeciliğin ve bankacılığın sistemli bir yapıya kavuşmasını sağlayan tarihsel bir öneme sahip olması nedeniyle köprünün adı Rialto Bridge olarak değiştirilir (“Yüksek nehir” anlamına gelen “rialto“; “rio” (Nehir) ve “alto” (yüksek) kelimelerinden türetilmiştir).

Köprünün yapımında temelini desteklemek için on iki binden fazla karaağaç ahşap direk kullanılmıştır. Köprü 50 metre uzunluğunda ve 7.5 metre yüksekliğinde olan taş köprü, eğimli iki rampadan oluşmakta ve rampalarda toplam 24 dükkan bulunmaktadır. Venedik’teki en ucuz maskeler bu köprüde satılır. On altıncı yüzyılın sonunda yapılan eklemelerde köprünün Büyük Kanal’a bakan tarafına Başmelek Gabriel ve Meryem Ana (Agostino Rubini); diğer tarafına ise San Marco ve San Teodoro (Tiziano Aspetti tarafından) arasında bir güvercin heykeli yapılmıştır.

Aşağıdaki resimde de görülen ve birkaç restorasyon dışında orijinalinden birşey kaybetmeyen köprü, bugün hala popülerliğini sürdürmektedir. Adres: Sestiere San Polo, 30125, Venezia.

rialto koprusu - Venedik'in Simgesi: Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Not: Bu arada eskiden bu köprünün altından hiç konuşmadan bir dilek dileyerek geçilirse dileğin gerçekleşeceğine inanılırmış.

Keyifli tatiller 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir