Virginia Woolf’tan “Cinsiyet” Temelli Ayrımcılığa Karşı Haklı Tespitler

“Kendine Ait Bir Oda” kitabından alıntılar;

“Bir kadın eğer bir kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır.”

“Kadınlar yüzyıllardır, erkek görüntüsünü gerçek boyutlarının iki katında gösteren enfes bir güce sahip büyülü birer ayna görevini yerine getirmişlerdir. Aynalar, tüm şiddete dayalı ve kahramanca eylemler için gereklidir. Napolyon ve Musolini bu nedenle kadınların zayıflığı üzerinde önemle durular, çünkü kadınlar daha aşağı düzeyde olmasalardı büyüteç işlevini yerine getiremezdi. Kadın gerçeği söylemeye başlarsa erkeğin aynadaki görüntüsü küçülmeye başlar; yaşamın karşısındaki uyumluluğu yok olur.”

“İffet bazı toplumların bilinmeyen nedenlerle uydurduğu bir fetiş olsa bile bir kadının öyle olması istenirdi.”

“Görünüşe göre her iki erkekten birinin elinden şiir ya da sone yazmak gelirken neden hiçbir kadının edebiyatın o olağanüstü türünde tek bir kelime bile yazmadığı bugüne kadar yanıtı bulunamamış bir muammadır. Kadınlar nasıl koşullarda yaşadılar, diye sordum kendime?”

“Hayali olarak kadın en yüksek öneme sahip; uygulamada ise tamamen özensiz.”

“Dünya kadına, erkeklere dediği gibi “İstersen yaz, umrumda değil”, demiyordu. Dünya kaba kaba gülerek “Yazmak mı?” diyordu. “Yazman ne işe yarıyor?”

“En iyi yetiştirilmiş kadınlar, zihinleri en uygar olanlardır.”

“Çünkü kadınlar milyonlarca yıl boyunca evlerin içinde oturdu, şimdi ise bu duvarlar onların yaratıcı güçleri tarafından delinmiştir.”

“Hiçbir çağ bizimki kadar rahatsız edici bir şekilde cinsiyetin bilincinde olmamıştır; British Museum’daki erkekler tarafından yazılmış sayısız kitap bunun bir kanıtıdır.”

“Mr. John Langdon Davies kadınları şöyle uyarıyor: ”Artık çocuk istenmeyecek duruma gelinince, kadınlar tümüyle gerekli olmaktan çıkar.” Umarım bunu bir kenara yazarsınız.”

“Kadınlar kadınlara kötü davranırlar. Kadınlar kadınlardan hoşlanmazlar. Kadınlar -bu kelimeden siz de bıkmadınız mı? Emin olun ben bıktım.”

“Mrs. Dalloway” kitabından alıntılar;

“Kocasından iki kat daha akıllıyken onun açısından bakıyordu çevresine, evlilik hayatının attığı kazık.”

“Yalnızlık Ömür Boyu” kitabından alıntılar;

“Düşündüğü şey bir erkek olduğu sürece, bir kadının düşünmesine kimse karşı çıkmaz.”

“Her iki erkekten biri bir sone ya da şarkı yazmayı becerirken, tüm o sıra dışı edebiyatın içinde hiçbir kadının neden tek kelime bile yazamadığı çok eski bir bilmecedir.”

“Bizler, mahremiyeti olan ve bu mahremiyeti sonsuza dek en değerli varlığı olarak koruyup saklamaya kararlı bizler, farklı tavırdan şüphe ettiğimiz kadar hiçbir şeyden şüphe etmeyiz. Karşı çıkarız, kurallar koyarız, tavrımızı belli ederiz, helak oluruz. Biz kendimiz için değil, başkaları için yaşıyoruz… Varlığımızın özü hareket ve değişimdir; kaskatı, hareketsiz durmak ölümdür; toplumun geneline uymak ölümdür; aklımıza ne gelirse söyleyelim; kendimizi tekrar edelim, kendimizle çelişelim, ağzımızdan en olmayacak saçmalıklar çıksın ve dünyanın ne yapıp ne düşündüğüne ya da ne dediğine aldırmadan en akıl almaz hayallerimizin peşinden gidelim.”

“Başka insanların gözleri hapishanelerimiz; düşünceleriyse kafeslerimizdir.”

“Kadınlar hakkında bilinenler oldukça azdır. İngiliz tarihi, erkek soyunun tarihidir, kadının değil. Elimizde babalarımızla ilgili bir gerçek, ayırt edici bir nitelik her vakit bulunur. Ya askerdirler, ya da denizci; bu görevde hizmet etmişlerdir ya da şu kanunu yapmışlardır. Ancak annelerimizden, anneannelerimizden ve büyük anneannelerimizden geriye ne kalmıştır? Bir gelenek dışında hiçbir şey. Biri güzeldir; diğeri kızıl saçlıdır; bir diğeri Kraliçe tarafından öpülmüştür. İsimleri, evlilik tarihleri ve doğurdukları çocuklar dışında onlar hakkında bir şey bilmeyiz.”

Virginia Woolf okumak farkındalık yaratır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir